2:08 am - Úterý Říjen 16, 2018

Al-Káida proniká do Sýrie, podle Američanů jí v tom pomáhá Írán

WASHINGTON – Mezinárodní teroristická síť Al-Káida proniká do Sýrie, možná s pomocí Íránu, varoval ve čtvrtek v  Kongresu ředitel amerických zpravodajských služeb (DCI) James Clapper. Podle jeho slov Írán s Al-Káidou uzavřel jakési „manželství z nutnosti“.

Ředitel amerických tajných služeb (DCI) James Clapper

Clapper, o jehož vystoupení informuje zpravodajský server Fox News, zmínil nedávné pumové atentáty v Thajsku, jež mají zřejmě spojitost s Íránem. Podle jeho slov možná Teherán chce použít Al-Káidu jako jakousi „pojistku“ proti případnému vojenskému útoku ze strany Západu.

Clapper také potvrdil, že sebevražedné útoky v Aleppu z minulé soboty, při nichž zahynulo nejméně 28 lidí, nesou neklamné známky autorství irácké organizace Al-Káidy, kterou již někteří američtí zpravodajci považovali za odepsanou. Jenže ona se teď vrací, míní ředitel amerických zpravodajských služeb.

Irán propustil členy Al-Káidy

Americké tajné služby se mimo jiné pokoušejí vypátrat, z jakého důvodu bylo po roce z domácího vězení v Íránu propuštěno pět členů Al-Káidy. Je mezi nimi i Saíf al-Adel, kdysi považovaný za možného nástupce Usámy bin Ládina.

Podobně i v Sýrii došlo k propuštění Abú Musába al-Surího, jednoho z nejdůležitějších stratégů této teroristické sítě. Al-Surí padl do zajetí v Pákistánu v roce 2005, nějaký čas ho zadržovala CIA a v rámci kontroverzního programu vracení některých vězňů do zemí jejich původu byl poslán do Sýrie. Až donedávna Američané věřili, že ho syrská vláda nepropustí, zvláště když prezident Bašár Asad viní z nepokojů v zemi právě teroristy z Al-Káidy.

Irácká Al-Káida je podle Clappera největším regionálním útvarem uvnitř teroristické sítě a v Sýrii nyní proniká do řad povstalců proti režimu Bašára Asada – pravděpodobně bez jejich vědomí.Clapper kongresmanům vysvětlil, že nedostatek jednotného vedení v syrské opozici by usnadnil teroristům cestu k vyplnění mocenského vakua, pokud by syrský režim padl.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Amerika

Comments are closed.