3:44 pm - Pondělí Prosinec 11, 9245

Suverenita: Factum Invenium poškozuje Bobošíkovou

Politický Blok Jany Bobošíkové – Suverenita – vystoupil s prohlášením, v němž kritizuje průzkumovou agenturu Factum Invenium (FI), za neprofesionální přístup k jejím výsledkům, jichž dosahuje při průzkumu. Podle prohlášení Suverenity, uvedeného níže, FI významně poškozuje tuto stranu jejím opakovaným podhodnocováním v průzkumech veřejného mínění.

Suverenita (SBB) upozorňuje na opakující se neprofesionální přístup agentury Factum Invenio k naší politické straně a její předsedkyni Janě Bobošíkové. V posledním průzkumu před volbami do Poslanecké sněmovny zařadila agentura Factum Invenio Suverenitu mezi zbylé strany, které by nepřekročily 2%. Volební výsledek Suverenity byl ale téměř dvojnásobný, tedy daleko nad statistickou chybou.

Factum Invenio dále v předvolebním průzkumu tvrdila, že propad hlasů stran, které nepřekročí 5-ti procentní hranici, bude 8,7%. Skutečnost byla 18,9%. To už nelze nazvat jinak, než naprostým selháním.

Agentura ignoruje kandidátku Solidarity na křeslo prezidenta

V nejnovějším průzkumu volitelnosti prezidentských kandidátů Factum Invenio předsedkyni Suverenity Janu Bobošíkovou ignoruje. A to přesto, že je jedním ze tří kandidátů, kteří svůj úmysl kandidovat oficiálně potvrdili a že ve většině anket a různých hlasování se objevuje na místech, která ji řadí mezi vážné adepty na nejvyšší ústavní funkci. Ani tato skutečnost však není pro Factum Invenio důvodem, aby ji do svého průzkumu zařadila.

Má Factum Invenium dvojí „průzkumový“ metr na strany?

Suverenita (SBB) z těchto a z dalších důvodů nemůže považovat volební průzkumy agentury Factum Invenio za věrohodné. Naopak cítí za nimi manipulaci, dlouhodobé zvýhodňování jedněch politických subjektů (KDU-ČSL, SZ) na úkor jiných, především Suverenity (SBB). Považujeme neprofesionální postupy agentury Factum Invenio za velmi nebezpečné, za poškozující politickou kulturu v zemi a také za nebezpečnou manipulaci s veřejným míněním. Zejména proto, že „výsledky průzkumů“ této agentury jsou veřejnoprávními médii prezentovány na předních místech hlavních zpravodajských pořadů.

JUDr. Václav Musílek
místopředseda SBB

Filed in: Press, TZ Politika

Comments are closed.