7:55 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Svět zaspal. Až 100 tisíc mrtvých kvůli hladomoru v Africe

AFRIKA – K tisícům zbytečných úmrtí způsobených hladomorem došlo vloni v Africe. O kritické situaci varovaly mezinárodní společenství dvě přední britské humanitární organizaci. Nikdo je ovšem nevyslyšel. Informuje o tom dnes BBC.

Organizace Oxfam a Save the Children uvádějí, že trvalo více než šest měsíců, než došlo ke konkrétní reakci na jejich varování. Mezitím v Keni, Etiopii a Somálsku zemřelo mezi 50 až 100 tisíci osob na následky podvýživy.

Vlády, OSN i mezivládní organizace by se podle humanitárních organizací měly poučit z chyb, aby k podobným událostem již nedocházelo.

Nebezpečná prodleva

Ve zprávě A Dangerous Delay (Nebezpečí prodlevy) humanitární organizace uvádějí, že částečně byl problém způsoben i tím, že vlády Etiopie a Keni nebyly ochotné připustit takový rozsah katastrofy. Současně se ale také ukázala neochota poskytnout zemím okamžitou pomoc v potřebném rozsahu.

„Mnozí z dárců nejprve požadují potvrzení o humanitární katastrofě, než začnou jednat,“ uvádí se ve zprávě.

„Sofistikované systémy včasného varování před katastrofou varovaly na začátku srpna 2010, ale odpověď v potřebném rozsahu nepřišla,“ píšou autoři zprávy.

Hladovělo až 10 milionů lidí

OSN odhaduje, že v jednu chvíli bylo hladomorem ve východní Africe postiženo na 10 milionů lidí, kteří potřebovali humanitární pomoc. Stovky tisíc uprchlíků se údajně vydaly na cestu v naději, že jinde najdou potravu.

„Všichni členové mezinárodního společenství musí zlepšit svou schopnost předcházet nejhorším důsledkům hladomoru. Především národní vlády musí plnit své povinnosti a vyvést lidi z krizových situací,“ vyzývá zpráva.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Filed in: Afrika, Svět

Comments are closed.