2:07 am - Neděle Říjen 21, 2018

Afghánský generál varuje: Nesnižujte počet vojáků

 KÁBUL – Návrh Spojených států, aby Afghánistán po roce 2014 snížil počet příslušníků svých bezpečnostních sil o víc jednu třetinu, může vést ke katastrofě. Konstatuje to afghánský ministr obrany generál Abdul Rahím Wardak. Američané a jejich západní spojenci, kteří financují výcvik i provoz afghánské armády a policie, jednali o potřebě snížit tyto výdaje na schůzce ministrů členských zemí NATO v Bruselu.

Afghánský ministr obrany, generál Abdul Rahím Wardak

Jak v sobotu informoval deník The Wall Street Journal, západní představitelé navrhují, aby po roce 2014 afghánské ozbrojené síly čítaly jen 230 tisíc mužů, zatímco současný stav je – nebo zanedlouho bude – 352 tisíc.

Rozsah navrhovaného snížení potvrdil listu americký velitel výcvikové mise NATO v Afghánistánu generálporučík Daniel Bolger.

Menší afghánská armáda, která by přišla  ročně asi na 4,1 miliardy dolarů,  „odpovídá našim odhadům toho, co je mezinárodní společenství schopno poskytnout a co si Afghánci mohou zajistit sami,“ řekl generál Bolger.

Nikdo neví, co bude po roce 2014

Afghánská vláda zatím stále vede jednání s americkou stranou o tom, jaká (pokud vůbec nějaká) bude americká vojenská přítomnost v jejich zemi po zmíněném datu. Afghánské vedení i někteří američtí zákonodárci varují, že má-li do konce roku 2014 z Afghánistánu většina amerických vojáků odejít, bude Afghánistán potřebovat robustní vojenské i policejní síly, má-li udržet odbojný Talibán na uzdě.

„V tuto chvíli nikdo nedokáže říci na základě nějaké analýzy, jaká bude bezpečnostní situace v roce 2014,“ zdůraznil generál Wardak. To je prostě nepředvídatelné. „Snižování počtu afghánských vojsk musí vycházet ze skutečné situace v zemi. Jinak to bude pohroma, katastrofa, ohrožující všechno, co jsme  společně dokázali za cenu tolika obětí na životech a tolika finančních nákladů.

Afghánistán na to nemá – a spojenci už také ne

Některé členské země NATO se dlouho stavěly proti záměru USA posílit afghánské vojsko a policii na uvedený stav 352 tisíc mužů, jehož má být dosaženo v příštích měsících, a namítaly, že Afghánistán si prostě nemůže dovolit tak velkou profesionální armádu.

Zmíněný návrh redukce afghánských ozbrojených sil byl předložen pouze „americkým plánovacím týmem“ a zatím nejde o dohodnuté stanovisko spojeneckých vlád, řekl generál Bolger.

USA nyní na afghánské bezpečnostní síly vynakládají asi 11,2 miliardy dolarů ročně – což je o hodně víc, než kolik činí celý roční rozpočet afghánské vlády. Vláda prezidenta Baracka Obamy požaduje, aby v roce 2013 bylo na tyto účely vydáno jen 5,7 miliardy dolarů.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.