9:12 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Ze zabití úředníků NATO v Kábulu je podezřelý policista

KÁBUL – Severoatlantická aliance pátrá po afghánském policistovi. Je podezřelý, že během sobotní střelby na ministerstvu vnitra v afghánském hlavním městě Kábulu zabil dva americké poradce. Informuje o tom dnes televizní stanice BBC.

Afghánec Abdul Saboor (25) je hlavní podezřelý v případu zabití dvou amerických úředníků v Kábulu. K incidentu došlo v sobotu v prostorách ministerstva vnitra. Saboor byl spatřen, jak těsně po události utíká z místa činu.

Podezřelý Afghánec byl zaměstnancem ministerstva vnitra. Nesl odpovědnost za bezpečnostní pravidla a měl přístup k bezpečnostním kanálům radiokomunikací používaných ministerstvem.

“Skutečnost, že nikdo neví, kde se nachází, nás vedla k závěru, že uprchl. To ho činí hlavním podezřelým,” sdělil BBC zaměstnanec ministerstva. “Minulou noc jsme prohledali jeho dům, ale nebyl tam. Jeho rodina byla zadržena,” dodal.

NATO stahuje své úředníky

V reakci na sobotní incident se velení NATO rozhodlo, že odvolá všechny své zaměstnance, kteří pracují na ministerstvech v Kábulu. „Ze zjevných důvodů ochrany našich sil, jsem přijal okamžité rozhodnutí odvolat všechny členy ISAF pracující na ministerstvech v Kábulu a jeho okolí,“ sdělil Reuters velitel Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) John Allen.

Střelba na ministerstvu vnitra se odehrála pět dní poté, co v Afghánistánu vypukly masové nepokoje kvůli zjištění, že američtí vojáci na základně Bagrám spálili několik výtisků koránu. Během šesti dnů od vypuknutí další vlny násilí zahynulo již nejméně 20 osob, podle některých zdrojů dokonce 28.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články:

http://www.regiononline.cz/2012/02/25/koran-nepokoje-afghanistan/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.