7:49 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Afghánistán chce spolupracovníka Usámy bin Ládina

KÁBUL – Afghánistán se pokusí dotlačit Pákistán, aby vydal vůdce Talibanu a spolupracovníka Usámy bin Ládina. Obě země chtějí pokračovat v mírovém procesu, který má stabilizovat situaci v Afghánistánu. Informuje o tom agentura Reuters.

Představitelé obou států by o situaci v pohraničí měli jednat v Kábulu během návštěvy pákistánského ministra zahraničí. Ten do země přijede 1. února.

Vydejte vůdce Talibanu

Afghánští představitelé budou během schůzky tlačit na pákistánského ministra zahraničí, aby země vydala spoluzakladatele Talibanu Baradara. Ten byl zajat v Pákistánu v roce 2010. Baradar patří k blízkým spolupracovníkům Usámy bin Ládina.

Afghánistán bude usilovat i o vydání dalších klíčových osob spojených s Talibanem.

Pákistán zatím popíral, že vůdcům Talibanu poskytuje útočiště.

Boj o vliv v Indii

Vztahy mezi Pákistánem a Afghánistánem byly vážně narušené po atentátu v Kábulu z loňského září. Afghánistán obvinil Pákistán z podílu na útoku a z toho, že se snaží sabotovat jednání s Talibanem.

Kritici obviňují Pákistán, že využívá teroristické skupiny operující v pohraničí k potření rostoucího vlivu Afghánistánu v Indii. Islámábád toto obvinění odmítá.

Pákistán je považován za rozhodujícího hráče pro stabilizaci Afghánistánu před tím, než se ze země v roce 2014 stáhnou americké jednotky.

Zdroj fotografie: Wikipedia.org

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.