5:13 am - Pátek Říjen 19, 2018

Jednáme s Tálibánem o míru, oznámil afghánský prezident Karzáí

KÁBUL – Američané a afgánská vláda zahájili mírová jednání s hnutím Taliban. Americkému deníku The Wall Street Journal to ve čtvrtek sdělil afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Karzáí věří, že valná část hnutí Taliban má „definitivně“ zájem o mírovou dohodu. Zároveň odmítl blíže upřesnit místo konání mírových jednání, protože se obává, že by prozrazení mohlo vést k jejich předčasnému ukončení.

„Již proběhla jednání mezi vládou Spojených států a Tálibánem, mezi afghánskou vládou a Tálibánem i mezi všemi třemi stranami dohromady,“ řekl Karzáí ve středečním rozhovoru v Kábulu. „Lidé v Afghánistánu chtějí mír, včetně tálibů. Žijí zde lidé, kteří jsou stejní jako všichni jiní. Chtějí mít rodinu, příbuzné a děti,“ dodal.

Jednání s Tálibánem znamenají průlom

Karzái Spojené státy v minulosti ostře kritizoval, že jemu a jeho vládě neumožnily zúčastnit se některých jednání mezi americkými představiteli a Tálibánem. Ti se v minulých měsících několikrát sešli s emisary tohoto radikálního islámského hnutí. Během jednání obě strany diskutovaly především o otevření kanceláře Tálibánu v Kataru a o členech tohoto hnutí zadržovaných na americké vojenské základně Guantánamo. Obamova administrativa Karzáího ale ujišťuje, že Spojené státy se „snažily pouze zjistit, zda je možné přistoupit k jednáním mezi dvěmi afghánskými stranami.“

Karzáího informace o třístranných jednáních značí důležitý průlom v desetiletém mírovém úsilí.  Američané ale upozorňují, že je třeba  právě probíhající rozhovory brát s určitou rezervou. Tálibán se k průběhu mírových jednání zatím nevyjádřil.

USA se snaží najít společnou řeč s tímto povstaleckým hnutím a afghánskou vládou před květnovým summitem NATO v Chicagu, kde by chtěly oficiálně oznámit počátek důležitých mírových jednání. Vojenské jednotky aliance, jejichž páteř tvoří síly USA, by měly z Afghánistánu odejít nejpozději do konce roku 2014. Prezident Obama by ale chtěl co nejvíce amerických vojáků stáhnout již v příštím roce.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/02/americane-spechaji-z-afghanistanu-z-boju-by-se-chteli-stahnout-o-rok-driv/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.