2:18 am - Neděle Říjen 21, 2018

Afghánci demonstrují kvůli spálenému koránu, křičí „Smrt Americe“

KÁBUL – V Afghánistánu pokračovaly ve středu druhým dnem divoké demonstrace kvůli výtiskům koránu, které spálili američtí vojáci na své letecké základně v Bagrámu. Zahynuly při nich již nejméně čtyři osoby a dalších dvacet bylo zraněno.

Letecká základna Bagrám

Největší protiamerické bouře jsou v městě Džalálábád v provincici Nangarhár a v provincii Parván. Afghánci demonstrují ale i v hlavním městě Kábulu. Tam protestující házeli kameny na americkou základnu Camp Phoenix a skandovali „Smrt Americe“.

V Džalálábádu použily bezpečnostní síly k rozhánění demonstrantů vodní děla a podle svědků také rozháněly dav střelbou do vzduchu. Protestující tu spálili podobiznu amerického prezidenta Baracka Obamy a také křičeli protálibánské slogany.

„Bezcenná omluva“

Americký ministr obrany Leon Panetta a velitel amerických jednotek v Afghánistánu generál Allen se již v úterý Afgháncům omluvili za postup vojáků na základně Bagrám, který nyní Američané vyšetřují. Afghánci však považují tuto omluvu za „bezcennou“.

Vášně vzplanuly poté, co Afghánci pracující na této americké základně našli ohořelé zbytky několika výtisků koránu. Ty nechali spálit američtí důstojníci, protože se domnívali, že věznění tálibové jich používají k tomu, aby si mezi sebou předávali zprávy. Bagrám je nejen vojenskou základnou ale také vězením pro afghánské povstalce z řad Tálibánu zajaté silami NATO působícími v této zemi.

Tento incident je druhým v rozmezí dvou let. Loni zahynulo při divokých demonstracích po celém Afghánistánu na 24 lidí poté, co jeden bigotní americký pastor spálil na Floridě výtisk koránu.

Muslimové považují korán za pravé slovo Boží a zacházejí proto s každým jeho výtiskem s hlubokou úctou.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.